NIE JE KRIŠTÁĽ AKO KRIŠTÁĽ

Ako to teda je? Pod pojmom krištáľ si môžeme predstaviť prírodný kameň zvaný horský krištáľ. Svoje meno dostal podľa miesta najväčšieho výskytu - v horskom masíve Álp. Imitácia krištáľu alebo ak aj krištáľ umelý sa vyrába špeciálnou technológiou zo skla. S umelým krištáľom sa najviac stretávame v šperkárstve, optike, brúsnych materiáloch a výrobe krištáľových lustrov.

 

VEĽA cenený MINERÁL

Prírodný kryštál je kameň - bezfarebná odroda kremeňa. Pre svoj vzhľad pripomínajúci ľadové kryštály bol pomenovaný gréckym výrazom Krustallos, čo v preklade znamená ľad. Jedná sa o tvrdý, číry minerál, v minulosti i súčasnosti veľmi cenený pre svoju tvrdosť, čistotu a transparentnosť, rovnako ako výrobky z neho. Krištáľu sú pripisované liečivé vlastnosti, preto sa používa ako talizman vo forme prevŕtaného prívesku, náušníc alebo náramku.

 

Benátskom SKLO

K výrobe krištáľového skla výrazne prispel objav talianskych sklárov v 16. storočí, kedy sa im podarilo vyrobiť číre sklo. Centrom výroby skla boli talianske Benátky, a preto sa tomuto sklu hovorilo benátske sklo (cristallo). Toto sklo sa svojimi vlastnosťami blížilo vlastnostiam horského krištáľu. Bolo však mäkké a nehodilo sa príliš na brúsenie. Neskôr sa výroba skla sústredila na ostrove Murano, kde sklárska výroba pokračuje dodnes.

 

ČESKÝ KRIŠTÁĽ dobýva EURÓPU

Na prelome 16. a 17. storočia začínajú vznikať nové sklárne v strednej Európe s cieľom vyrobiť obdobu Benátskeho skla, ktoré bolo veľmi žiadané. To sa podarilo v Čechách a od tej doby hovoríme o slovenskom krištáľovom sklu - českom krištáľu.

Český krištáľ svojou kvalitou prevyšoval sklo benátskej. Okrem čírosti malo vyšší lesk i tvrdosť, čím sa ešte viac priblížil vlastnostiam horského krištáľu. Pre svoje vlastnosti bolo vhodné na brúsenie aj rytie a v priebehu 18. storočia sa vďaka svojim jedinečným vlastnostiam rozšírilo po celej Európe.

Strediskom výroby a predaja skla v Čechách sa stal Nový Bor.

 

Olovnatý krištáľ PRICHÁDZA Z ANGLICKA

V druhej polovici 17. storočia tiež začína výroba skla v Anglicku, kde sa podarilo vyrobiť prvú olovnaté sklo s prídavkom oxidu olovnatého. Olovnatý krištáľ má vyšší index lomu a tým sa takmer vyrovnáva indexu lomu horského krištáľu (čím vyšší index lomu, tým viac sa sklo blýska). V súčasnoti sa za vysokoolovnatý krištáľ považuje sklo s minimálne 30% oxidu olovnatého.

 

Krištáľmi Swarovski sa blyští NAJVIAC NA SVETE

Firma Swarovski používa krištáľové sklo s 32% percentami oxidu olovnatého a vďaka tomu sú ich kryštály tak žiarivé aj pri horších svetelných podmienkach. Dobre viditeľné je to napríklad u krištáľových lustrov, kde je rozdiel medzi ovesy Swarovski a lacnými závesky z Číny a Turecka vidieť na prvý pohľad.

Swarovski je však známy predovšetkým vo svete šperkov, ktoré ho najviac preslávili a sú celosvetovo uznávaným artiklom. Mnoho výrobcov sa Swarovského snaží napodobniť, ale kryštály Swarovski sú jedinečné aj vďaka svojmu brusu a povrchovej úprave. Naša spoločnosť dodáva kryštálmi Swarovski na svojich šperkoch s certifikátom originality.

Svet krištáľov Swarovski môžete odivovat tiež v rakúskom Wattens, kde je otvorené múzeum firmy Swarovski - Kristallwelten.

 

Viac sa o zakladateľovi firmy Danielu Swarovski dočítate zde.

 

Evolution Group

0907 251 699
evolutiongroup1

Sledovanie zásielok
Zadajte číslo balíka:

Informácie na email
Chcete dostávať informácie o zľavách, akciách a novinkách z nášho obchodu na email?:

EVOLUTION GROUP CZ s.r.o. - eShop výrobca kryštálových strieborných šperkov sa SWAROVSKI ELEMENTS a bižutérie. Made with Swarovski elements.

VISA MasterCard GoPay PayPal
X
Soubory cookies
Tyto stránky používají k poskytování služeb, analýze návštěvnosti, funkcím sociálních sítí a personalizaci reklam soubory cookies. Používáním stránek vyjadřujete souhlas s použitím těchto souborů.
OK Více informací