Daniel Swarovski - génius s českými KOREŇMI

LOGO SwarovskiNarodil sa roku 1862 v Jiřetín pod Bukovou v oblasti s tradičnou sklárskou výrobou. Vyučil sa umeleckým sklára (pasiar) a svoju pracovnú dráhu začal v malej továrni svojich rodičov. Výroba továrne sa najskôr zameriavala na výrobu sklenených perál, neskôr sa do popredia záujmu dostalo ručne brúsené sklo, ktoré bolo časovo náročné na výrobu. Používalo sa na bižutériu a výrobu krištáľových lámp.

Swarovski, ktorý bol od mladosti technicky nadaný, premýšľal, ako výrobu zrýchliť a tým pádom aj zlacniť.

Swarovski odcháDzA z Čech

Pre jeho technické nadanie ho firma Gebrüder Feix roku 1883 vyslala do Paríža a Viedne, aby si rozšíril svoje vedomosti. Na veľkej Technické výstave vo Viedni sa stretáva s Františkom Křižík. Inšpirovaný možnosťami elektriny začne vyvíjať stroj na brúsenie šatonov (sklenených kryštálov). V roku 1891 sa vracia späť do Čiech, dokončuje svoj stroj a v roku 1892 si ho necháva patentovať. Vďaka tomuto stroju dochádza k výraznému urýchleniu a zlacnenie výroby.

Na spustenie výroby ale nemá dostatok financií, a tak pre svoj podnikateľský zámer hľadá investora, ktorého nachádza v armáde Kosmannovi a spolu so švagrom Franzom Weis zakladajú firmu D. Swarovski & Co.

Nejaký čas beží výroba v Čechách, dopyt však čoskoro prevyšuje ponuku a výrobné možnosti prestávajú Swárovskému stačiť. Navyše konkurencie túži získať jeho vynález, a preto sa rozhodne presunúť výrobu do rakúskych Tyrol, do mesta Wattens. Tu má dostatok elektrickej energiám vďaka vodnej elektrárni na rieke Inn, prenajíma si starú továrenské halu a rozbieha výrobu. Darí sa mu nadmieru dobre, a tak je výroba čoskoro rozšírená o ďalšie 4 brúsne stroje.

Tiroler Ware

V roku 1900 firma prenajatú továreň kupuje. Do výroby sa zapojili tiež synovia Daniela Swarovského - Alfred, Wilhelm i Friedrich, ktorí ďalej výrobu vylepšili a zrýchlili. Stále sú však závislí na dodávke suroviny - skla z Čiech. Padne teda rozhodnutie o výstavbe novej sklárne. Sklovina sa začne vyrábať v Rakúsku a dodnes je jedným z najlepšie strážených tajomstiev továrne Swarovski. Od roku 1913 je firma úplne samostatná a výrobné linky produkujú kryštály prvotriednej kvality a v dostatočnom množstve. To už firma zamestnáva vyše 800 zaměstanaců.

Swarovski exportuje svoje šperky a bižutériu do celého sveta. Medzi najväčšie odberateľov patria Veľká Británia, USA a Nemecko. Vďaka svojej polohe je nazývaná "Tiroler Ware". Firma je v plnom rozkvete, keď náhle v roku 1914 prichádza prvá svetová vojna.

Brúsne kotúče - Swarovski ako ho nepoznáme

Prvá svetová vojna, ktorá znamenala zmenšenie dopytu po šperkoch, prinútila firmu hľadať nové možnosti podnikania. Jej záujem sa zameral na výrobu brusiva a brúsnych kotúč. V roku 1929 prichádza globálna ekonomická kríza, ktorá má na Swarovského tiež dopad, ale firmu sa podarí udržať aj cez značné ekonomické ťažkosti.

Medzi svetovými vojnami sa Swarovski sťahuje z vedenia firmy, odovzdáva ho najstaršiemu synovi Wilhelmovi a v roku 1956 umiera. Wilhelm po druhej svetovej vojne spoločnosť rozširuje o divíziu na výrobu okuliarových skiel, ďalekohľadov a sortiment rozšíril aj o reflektory a svietidlá. Aj v tomto sortimente sa stáva špičkou vo svojom odbore.

Roku 1960 sa mu podarilo odkúpiť aj podiely od potomkov Armanda Kosmanna a firma sa stala majetkom rodiny.

Firma začína experimentovať s povrchovou úpravou svojich kryštálov pre dosiahnutie ešte väčšieho lesku. Na tejto spolupráci sa podieľa napr. Aj návrhár Christian Dior. Najznámejší povrchovou úpravou je Aurora Borealis.

V roku 1976 firma Swarovski prichádza s novými produktmi - sklenenými figúrkami, ktoré sa onedlho stali vyhľadávaným zberateľským artiklom pre svoj prekrásny vzhľad a obmedzenej výrobnej série. Vznikol tak klub zberateľov a fanúšikov Swarovski figúrok (SCS), ktorý má viac ako 450.000 členov.

V roku 1977 potom prichádza s vlastnou kolekciou šperkov a dvakrát ročne prichádza s novinkami.

Spoločnosť Swarovski sa vyvinula sa v nadnárodná spoločnosť o niekoľkých divíziách. V súčasnosti spoločnosť zamestnáva sama alebo prostredníctvom svojich dcérskych spoločností viac ako 25.000 ľudí v 40 krajinách sveta, medzi ktoré patrí aj Česká republika. Pobočka firmy Swarovski je v Jablonci nad Nisou.

Medzi odberatelia kryštálov Swarovski patria aj firmy Evolution Group CZ. Šperky so Swarovski elements vyrába a predáva nielen v Českej republike ale aj v ďalších krajinách Európy. Každý šperk, ktorý odchádza z výroby, je opatrený certifikátom originality Swarovski.

 

Ďalej:

Ako se vyrábí Swarovski kryštály a ich povrchová úprava

Ako spoznať šperky s komponentmi Swarovski?

Šperky so Swarovski elements

Rhodiované striebro

 

Evolution Group

0907 251 699
evolutiongroup1

Sledovanie zásielok
Zadajte číslo balíka:

Informácie na email
Chcete dostávať informácie o zľavách, akciách a novinkách z nášho obchodu na email?:

EVOLUTION GROUP CZ s.r.o. - eShop výrobca kryštálových strieborných šperkov sa SWAROVSKI ELEMENTS a bižutérie. Made with Swarovski elements.

VISA MasterCard GoPay PayPal
X
Soubory cookies
Tyto stránky používají k poskytování služeb, analýze návštěvnosti, funkcím sociálních sítí a personalizaci reklam soubory cookies. Používáním stránek vyjadřujete souhlas s použitím těchto souborů.
OK Více informací