AKO SA VYRÁBA SWAROVSKI KRYŠTÁLY A ICH POVRCHOVÁ ÚPRAVA

Výroba priemyselného krišťáľu vhodného na výrobu brúsených kryštálov má pôvod práve v Čechách. Na prelome 16. a 17. storočia českí sklári vytvorili sklo zvanej český krištáľ, ktoré bolo vhodné pre brúsenie a rytie a bolo svetovou jednotkou po viac ako 100 rokov. V tom čase sa vyrábali hlavne, gombíky, korálky a ovesy pre krištáľovej lustre. Daniel Swarovski, ktorý pochádzal z Čiech vynašiel stroj na brúsenie šatonov (kryštálových kamienkov) a neskôr si založil aj vlastnú skláreň, ktorá mu dodávala surovinu na výrobu jeho kryštálov.

Výnimočných výsledkov dosiahol práve experimentovaním s množstvom oxidu olovnatého - jeho sklo ho obsahuje až 32%. To mu zaručuje maximálnu čírosť a dokonalé optické vlastnosti. Mimochodom, presné zloženie skla je dodnes prísne stráženým tajomstvom.

Ďalším faktorom ovplyvňujúce vzhľad a lesk Swarovski krištáľov je ich povrchová úprava. Firma Swarovski chcela vyrobiť krištáľové sklo, ktoré umožnuje lámať svetlo v spektre dúhy, a preto začala experimentovať s chemickými kovovými nátermi. V roku 1956 prichádza s povrchovou úpravou Aurora Borealis, alebo ak "AB", ktorý je zároveň jedným z najpopulárnejším a dodáva sklu dúhový povrch. Spolupracoval na ňom tiež Christian Dior. Ďalšími známymi nátery sú Volcano, Aurum či Dorado. Existuje aj dvojitý náter, ktorý sa potom označuje AB 2x, Dorado 2x a iné.

Od roku 2004 spoločnosť Swarovski používa aj náter Xilion určený na optimalizáciu lesku Roses (krištáľové komponenty s plochými chrbtom) a šatonov (kosoštvorcový rez). Najbežnejšie sú však práve efekty AB (spôsobuje u šperkov dúhové obrazy), saténový efekt (zvyšuje hĺbku farieb) a matný efekt (jednotvárnému prvku dodá farbu).

Vďaka týmto inováciám sú šperky s krištáľmi Swarovski známe svojím vysokým leskom a trblietaním i pri horších svetelných podmienkach.

 

Ďalej:

Ako spoznať šperky s komponentmi Swarovski?

Historie firmy Swarovski

Rhodiované striebro

 
Evolution Group

0907 251 699
evolutiongroup1

Sledovanie zásielok
Zadajte číslo balíka:

Informácie na email
Chcete dostávať informácie o zľavách, akciách a novinkách z nášho obchodu na email?:

EVOLUTION GROUP CZ s.r.o. - eShop výrobca kryštálových strieborných šperkov sa SWAROVSKI ELEMENTS a bižutérie. Made with Swarovski elements.

VISA MasterCard GoPay PayPal
X
Soubory cookies
Tyto stránky používají k poskytování služeb, analýze návštěvnosti, funkcím sociálních sítí a personalizaci reklam soubory cookies. Používáním stránek vyjadřujete souhlas s použitím těchto souborů.
OK Více informací