Nakúpte tovar ešte za
a získáte dopravu ZADARMO
Skvelé! Získavate
DOPRAVU ZADARMO

Ako sa vyrába krištáľmi Swarovski a ich povrchová úpravaVýroba priemyselného kryštálu vhodného na výrobu brúsených kryštálov má pôvod práve v Čechách. Na prelome 16. a 17. storočia českí sklári vytvorili sklo nazývané český kryštál, ktoré bolo vhodné pre brúsenie a rytie a bolo svetovou jednotkou po viac ako 100 rokov. V tom čase sa vyrábali hlavne, gombíky, korálky a ovesy na kryštálové lustre. Daniel Swarovski, ktorý pochádzal z Čiech vynašiel stroj na brúsenie šatónov (kryštálových kamienkov) a neskôr si založil aj vlastnú skláreň, ktorá mu dodávala surovinu na výrobu jeho kryštálov.

Výnimočné výsledky dosiahol práve experimentovaním s množstvom oxidu olovnatého- jeho sklo ho obsahuje až 32%. To mu zaručuje maximálnu čírosť a dokonalé optické vlastnosti. Mimochodom, presné zloženie skla je dodnes prísne stráženým tajomstvom.

Ďalším faktorom ovplyvňujúci vzhľad a lesk Swarovského kryštálov je ich povrchová úprava. Firma Swarovski chcela vyrobiť kryštálové sklo, ktoré umožňuje lámať svetlo v spektre dúhy, a preto začala experimentovať s chemickými kovovými nátermi. V roku 1956 prichádza s povrchovou úpravou Aurora Borealis, alebo ak chcete "AB", ktorá je zároveň jednou z najpopulárnejších a dodáva sklu dúhový povrch. Spolupracoval na ňom tiež Christian Dior. Ďalšími známymi nátermi sú Volcano, Aurum či Dorado. Existuje aj dvojitý náter, ktorý sa potom označuje AB 2x, Dorado 2x a iné.
Od roku 2004 spoločnosť Swarovski používa aj náter Xilion určený na optimalizáciu lesku Roses (kryštálové komponenty s plochým chrbtom) a šatónov (kosoštvorcový rez). Najbežnejšie sú však práve efekty ako AB (spôsobuje u šperkov dúhové obrazy), saténový efekt (zvyšuje hĺbku farieb) a matný efekt (jednotvárnému prvku dodá farbu).
 
Vďaka týmto inováciám sú šperky s kryštálmi Swarovski známe svojim vysokým leskom a trblietaním aj pri horších svetelných podmienkach.

Ďalej:
Ako sa vyrábaju Swarovski kryštály a ich povrchová úprava
Daniel Swarovski
Ako spoznať šperky so Swarovski kryštálmi
Ako vznikli krištály Swarovski
Ako určiť veľkosť prsteňa

Zdroje:
Swarovski.com
Wikipédia

Odkazy do e-shopu:
Swarovski u Evolution Group
Tip na vianočný darček
Strieborné šperky
Riečne perly
Strieborné náušnice

Neviete kde začať? Odporúčame

Prihláste sa k odberu
špeciálnych akcií a noviniek

Prihlásiť    
Pridajte sa k nám

 EvolutionGroup na trhu od roku 1994

Spôsoby platby a doručenia | Šperky sa Swarovski elements