Nakúpte tovar ešte za
a získáte dopravu ZADARMO
Skvelé! Získavate
DOPRAVU ZADARMO

Ako vznikli krištáľmi Swarovski



Ako to teda je? Pod pojmom kryštál si môžeme predstaviť prírodný kameň nazvaný horský kryštál. Svoje meno dostal podľa miesta najväčšieho výskytu- v horskom masíve Álp. Imitácia kryštálu alebo tiež kryštál umelý sa vyrába špeciálnou technológiou zo skla. S umelým kryštálom sa najviac stretávame na strieborných šperkoch, optike, brúsnych materiáloch a pri výrobe kryštálových lustrov. 
 

VEĽMI CENNÝ MINERÁL

Prírodný kryštál je kameň - bezfarebná odroda kremeňa. Pre svoj vzhľad pripomínajúci ľadové kryštály bol pomenovaný gréckym výrazom Krustallos, čo v preklade znamená ľad. Ide o tvrdý, číry minerál, v minulosti i v súčasnosti veľmi cenený pre svoju tvrdosť, čistotu a transparentnosť, rovnako ako výrobky z neho. Kryštálu sú pripisované liečivé vlastnosti, preto sa používa ako talizman vo forme prevŕtaného prívesku, náušníc alebo náramku.
 

BENÁTSKÉ SKLO

K výrobe kryštálového skla výrazne prispel objav talianskych sklárov v 16. storočí, kedy sa im podarilo vyrobiť číre sklo. Centrom výroby skla boli talianske Benátky, a preto sa tomuto sklu hovorilo benátske sklo (cristallo). Toto sklo sa svojimi vlastnosťami blížilo vlastnostiam horského kryštálu. Bolo však mäkké a nehodilo sa príliš na brúsenie. Neskôr sa výroba skla sústredila na ostrove Murano, kde sklárska výroba pokračuje dodnes.
 

ČESKÝ KRYŠTÁL DOBÝVA EURÓPU

Na prelome 16. a 17. storočia začínajú vznikať nové sklárne v strednej Európe s cieľom vyrobiť obdobu Benátskeho skla, ktoré bolo veľmi žiadané. To sa podarilo v Čechách a od tej doby hovoríme o českom kryštálovom skle - českom kryštále.
Český kryštál svojou kvalitou prevyšoval Benátske sklo. Okrem čírosti mal vyšší lesk aj tvrdosť, čím sa ešte viac priblížil vlastnostiam horského kryštálu. Pre svoje vlastnosti bol vhodný na brúsenie aj rytie a v priebehu 18. storočia sa vďaka svojim jedinečným vlastnostiam rozšíril po celej Európe.
Strediskom výroby a predaja skla v Čechách sa stal Nový Bor.
 

OLOVNATÝ KRYŠTÁL POCHÁDZA Z ANGLICKA

V druhej polovici 17. storočia tiež začína výroba skla v Anglicku, kde sa podarilo vyrobiť prvé olovnaté sklo s prídavkom oxidu olovnatého. Olovnatý kryštál má vyšší index lomu a tým sa takmer vyrovnáva indexu lomu horského kryštálu (čím vyšší index lomu, tým viac sa sklo blýska). V súčastnosti sa za vysokoolovnatý kryštál považuje sklo s minimálne 30% oxidu olovnatého.
 

KRYŠTÁLY SWAROVSKI SA BLYŠTIA NAJVIAC NA SVETE

Firma Swarovski používa kryštálové sklo s 32% percentami oxidu olovnatého a vďaka tomu sú ich kryštály tak žiarivé aj pri horších svetelných podmienkach. Dobre viditeľné je to napríklad pri kryštálových lustroch, kde je rozdiel medzi ovesmi Swarovski a lacnými záveskami z Číny a Turecka vidieť na prvý pohľad.
Swarovski je však známy predovšetkým vo svete šperkov, ktoré ho najviac preslávili a sú celosvetovo uznávaným artiklom. Mnoho výrobcov sa Swarovského snaží napodobniť, ale kryštály Swarovski sú jedinečné aj vďaka svojmu brusu a povrchovej úprave. Naša spoločnosť dodáva šperky kryštály Swarovski s certifikátom originality.
Svet kryštálov Swarovski môžete obdivovať tiež v rakúskom Wattens, kde je otvorené múzeum firmy Swarovski - Kristallwelten.
Viac sa o zakladateľovi firmy Danielovi Swarovski dočítate tu.

Odkazy do e-shopu:
Swarovski u Evolution Group
Tip na vianočný darček
Strieborné šperky
Riečne perly
Strieborné náušnice

Neviete kde začať? Odporúčame

Prihláste sa k odberu
špeciálnych akcií a noviniek

Pridajte sa k nám

 EvolutionGroup na trhu od roku 1994

Spôsoby platby a doručenia | Šperky sa Swarovski elements