Nakúpte tovar ešte za
a získáte dopravu ZADARMO
Skvelé! Získavate
DOPRAVU ZADARMO

História SwarovskiDANIEL SWAROVSKI - GÉNIUS S ČESKÝMI KOREŇMI

Narodil sa v roku 1862 v Jiřetíně pod Bukovou v oblasti s tradičnou sklársku výrobou. Vyučil sa za umeleckého sklára (pasiara) a svoju pracovnú dráhu začal v malej továrni svojich rodičov. Výroba továrne sa najskôr zameriavala na výrobu sklenených perál, neskôr sa do popredia záujmu dostalo ručne brúsené sklo, ktoré bolo časovo náročné na výrobu. Používalo sa na bižutériu a výrobu kryštálových lámp.
Swarovski, ktorý bol od mladosti technicky nadaný, premýšľal ako výrobu zrýchliť a tým pádom aj zlacnieť.

SWAROVSKI ODCHÁDZA Z ČIECH

Pre jeho technické nadanie ho firma Gebrüder Feix roku 1883 vyslala do Paríža a Viedne, aby si rozšíril svoje vedomosti. Na veľkej Technickej výstave vo Viedni sa stretáva s Františkom Křižíkom. Inšpirovaný možnosťami elektrickej energie začne vyvíjať stroj na brúsenie šatónov (sklenených kryštálov). V roku 1891 sa vracia späť do Čiech, dokončuje svoj stroj a v roku 1892 si ho necháva patentovať. Vďaka tomuto stroju dochádza k výraznému urýchleniu a zlacneniu výroby.
Na spustenie výroby ale nemá dostatok financií. A tak pre svoj podnikateľský zámer hľadá investora, ktorého nachádza v Armadovi Kosmannovi a spolu so švagrom Franzom Weisom zakladajú firmu D. Swarovski & Co.
Nejaký čas beží výroba v Čechách, dopyt však čoskoro prevyšuje ponuku a výrobné možnosti prestávajú Swárovskému stačiť. Navyše konkurencia túži získať jeho vynález, a preto sa rozhodne presunúť výrobu do rakúskeho Tirolska, do mesta Wattens. Tu má dostatok elektrickej energie vďaka vodnej elektrárni na rieke Inn, prenajíma si starú továrenskú halu a rozbieha výrobu. Darí sa mu nadmieru dobre, a tak je výroba čoskoro rozšírená o ďalšie 4 brúsne stroje.

TIROLER WARE
V roku 1900 firma prenajatú továreň kupuje. Do výroby sa zapojili tiež synovia Daniela Swarovského - Alfred, Wilhelm i Friedrich, ktorí ďalej výrobu vylepšili a zrýchlili. Stále sú ale závislí na dodávke suroviny- skla z Čiech. Padne teda rozhodnutie o výstavbe novej sklárne. Sklovina sa začne vyrábať v Rakúsku a dodnes je jedným z najlepšie strážených tajomstiev továrne Swarovski. Od roku 1913 je firma úplne samostatná a výrobné linky produkujú kryštály prvotriednej kvality a v dostatočnom množstve. To už firma zamestnáva vyše 800 zamestnancov.
Swarovski exportuje svoje šperky a bižutériu do celého sveta. Medzi najväčších odberateľov patrí Veľká Británia, USA a Nemecko. Vďaka svojej polohe je nazývaná "Tiroler Ware". Firma je v plnom rozkvete, keď náhle v roku 1914 prichádza prvá svetová vojna..

Brúsne kotúče - Swarovski ako ho nepoznáme
Prvá svetová vojna, ktorá znamenala zmenšenie dopytu po šperkoch, prinútila firmu hľadať nové možnosti podnikania. Jej záujem sa zameral na výrobu brúsiva a brúsnych kotúčov. V roku 1929 prichádza globálna ekonomická kríza, ktorá má na Swarovského tiež dopad, ale firmu sa podarí udržať aj cez značné ekonomické ťažkosti.
Medzi svetovými vojnami sa Swarovski sťahuje z vedenia firmy, odovzdáva ho najstaršiemu synovi Wilhelmovi a v roku 1956 umiera. Wilhelm po druhej svetovej vojne spoločnosť rozširuje o divíziu na výrobu okuliarových skiel, ďalekohľadov a sortiment rozšíril aj o reflektory a svietidlá. Aj v tomto sortimente sa stáva špičkou vo svojom odbore.
V roku 1960 sa mu podarilo odkúpiť aj podiely od potomkov Armanda Kosmanna a firma sa stala majetkom rodiny.
Firma začína experimentovať s povrchovou úpravou svojich kryštálov pre dosiahnutie ešte väčšieho lesku. Na tejto spolupráci sa podieľa napr. aj návrhár Christian Dior. Najznámejšou povrchovou úpravou je Aurora Borealis.
V roku 1976 firma Swarovski prichádza s novými výrobkami - sklenenými figúrkami, ktoré sa onedlho stali vyhľadávaným zberateľským artiklom pre svoj prekrásny vzhľad a obmedzenú výrobnú sériu. Vznikol tak klub zberateľov a fanúšikov Swarovski figúrok (SCS), ktorý má viac ako 450.000 členov.
V roku 1977 potom prichádza s vlastnou kolekciou šperkov a dvakrát ročne prichádza s novinkami.
Spoločnosť Swarovski sa vyvinula v nadnárodnú spoločnosť s niekoľkými divíziami. V súčasnosti spoločnosť zamestnáva sama alebo prostredníctvom svojich dcérskych spoločností viac ako 25.000 ľudí v 40 krajinách sveta, medzi ktoré patrí aj Česká republika. Pobočka firmy Swarovski je v Jablonci nad Nisou.
Medzi odberateľov kryštálov Swarovski patria i firmy Evolution Group CZ. Šperky so Swarovski elements vyrába a predáva nielen v Českej republike ale aj v ďalších krajinách Európy. Každý šperk, ktorý odchádza z výroby je vybavený certifikátom originality Swarovski.


Ďalej:
Ako sa vyrábaju Swarovski kryštály a ich povrchová úprava
Daniel Swarovski
Ako spoznať šperky so Swarovski kryštálmi
Ako vznikli krištály Swarovski
Ako určiť veľkosť prsteňa

Odkazy do e-shopu:
Swarovski u Evolution Group
Tip na vianočný darček
Strieborné šperky
Riečne perly
Strieborné náušnice

Neviete kde začať? Odporúčame

Prihláste sa k odberu
špeciálnych akcií a noviniek

Prihlásiť    
Pridajte sa k nám

 EvolutionGroup na trhu od roku 1994

Spôsoby platby a doručenia | Šperky sa Swarovski elements